Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

İstanbul Boğaz Komutanlığı görevini ifa ederken, (1972–1973) Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Kemal Kayacan'ın yazılı emirleri dışında bazen de telefon emirlerini alırdım. Personel eksikliğinin giderilmesine çok önem verir, subay atanmalarını titizlikle takip eder, birliklere teşrifinde personele her fırsatta soru sorar ve bilgi durumlarını incelerdi.

Deniz Kuvvetlerine her yıl verilen yedek subayların bir kısmı İstanbul Boğaz Komutanlığı emrine gönderilirdi. Gelen yedek subayların Boğaz Komutanlığı karargâhı dışında branşlarına göre aktif birliklere atanmaları yapılıp Ankara'ya bildirilmesi emredilirdi. Boğaz Komutanlığı uçaksavar takımına atanmasını yaptığımız topçu asteğmenleri arasında bulunan Osman Korutürk'ün diğer arkadaşları gibi yetiştirilmesini, zaman zaman kendisinin faaliyetleri hakkında bilgi verilmesi de talep edilmişti.

Anılan asteğmen görevine başladığı andan itibaren öğrenim kabiliyeti ve çok ciddi çalışmalarıyla dikkatimizi çekti. Kısa bir süre sonra sorumlu bulunduğu uçaksavar personelini her hususta ciddi bir eğitime tabii tuttuğu görüldü. Deniz Kuvvetleri Komutanımızın yıllık denetlemesi, yedek subayların birlikllerine katılmalarından kısa bir süre sonra icra edileceğinden, denetleme hazırlıklarımız hızla devam ediyordu. Bilhassa denetimde atışlar yapılacağından topçu asteğmen Osman Korutürk'ün de uçaksavar atışı yapması emrini verdim. Boğaz Komutanlığı birliklerinin denetleme programları gereği faaliyetleri tarafımdan kontrol edildikten sonra beklenen gün geldi. Deniz Kuvvetleri Komutanımız, denetleme heyetiyle birlikte garnizonumuza intikal ettiler.

Verilen brifingin sonunda denetleme başladı ve atış zamanı geldi. Kuvvet Komutanımıza bir bataryanın atışını yedek subay asteğmen Osman Korutürk'ün yapacağını arz ettim. Komutanımız bana '' bu genç subay, bu kadar kısa zamanda atışı yapabilecek duruma geldi mi'' buyurdular. Kendilerine başarılı bir atış yapabileceğini bildirdim. Müteakiben atışların başlaması emrini aldım. Atışlar başladığında genç asteğmenin bataryası o kadar başarılı atışlar yaptı ki hedefi de vurdular. Bu durum Komutanımızı çok memnun etti. Asteğmeni ve bütün birliğimizi, denetleme sonucu konuşmasında tebrik etti ve mutlu bir şekilde birliğimizden ayrıldılar.

Bu yazdığım anıyı, arkadaşlarımızla zaman, zaman buluştuğumuzda meslek anıları olarak anlatırdım. Bu vesile ile rahmetli komutanımız KAYACAN'I saygılarımızla anardık.Sayın Fatoş Hanımefendi,

Yazdığım anı içinde ismi geçen yedek subay asteğmen Osman Korutürk, malumlarınız rahmetli Oramiral Fahri Korutürk'ün oğludur. Anı yazısı içerisinde babasının adını yazmadım. Bunun nedeni, anıyı okuyan bazı kimseler Fahri Korutürk'ün oğluna '' nasıl ayrıcalık yapılmış gibi'' düşünmemeleri içindir. Bu vesile çok muhterem babanız ve değerli komutanımızın vefatının 16. yılında ailece saygıyla andık, Kayacan ve Hataylı ailelerine de başsağlığı ve sabırlar dileği ile Atakan ailesinin sevgi ve saygılarını sunarız.

Zahit Atakan
E. Oramiral

Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com