Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

ORAMİRAL KEMAL KAYACAN

Aramızdan ayrılmasına bir türlü inanamadığım Oramiral Kemal Kayacan'ı her zaman derin bir saygı ve engin rahmet dilekleriyle anarım. Ölüm çok doğal bir gerçek olmasına karşın onun zamansız ve yaraşır olmadığı biçimde bizlerden koparılışına yıllardır katlanamıyorum. Ülkemizin içine sürüklenmek istendiği bunalımların herkesin karşı çıkmak zorunda bulunduğu kaynaklarının başında gelen terörün amacı konusunda hepimizi uyaracak bir insanlık dışı eylemle yitirdik. Türkiye'nin karışması, ulusal Atatürkçü yapısının yıkılması için her yola ve yönteme başvuran düşmanların hiçbir ölçü gözetmeden saldırdıklarının önemli kanıtlarından biri de Kemal Kayacan olayıdır. Efendiliği, uygar yaklaşımları, güler yüzlü, alçakgönüllülüğü ve gerçekçiliği ile örnek bir kişilik taşıyan Kemal Kayacan güvenilir, saygın ve sıcak bir dost idi.

Yedek subaylığımı İstanbul Boğazı Müstahkem Mevki Komutanlığı Muhabere Bölüğün, de yaptığım (1958–1959) için denizcilere yakınlığım artmıştır. Deniz Kuvvetleri komutanlığı yapan kimi Oramiralleri yakından tanımak mutluluğuna eriştiğim gibi birçok deniz subayı dostum –arkadaşım da olmuştur. Hepsiyle her zaman övünürüm. Ancak aralarında Kemal Kayacan'ın ayrı bir yeri vardır.

Cumhuriyet Halk Partisi Baş hukuk Danışmanlığı yaptığım sırada, Yüksek Danışma Kurulu üyeliğinde birlikte olduk. Beş kişilik kurulda ikimizden başka İsmail Ertan, Ahmet İsvan ve Vedat Dalokay vardı. Çalışmalarımızda değindiği incelikler, işbirlikçi ve uzlaşmacı tutumu, yapıcı ağırlığı, konuşmalarında yansıyan nezaketi benim kendisine saygımı artıran özelliklerindendi. İktidar yanlısı ve CHP karşıtı basının yalan ve yakıştırmalarına karşı açtığımız tüm davaları kazandık. Genelkurmay Başkanlığından gelen yanıtlar Kocatepe olayında Kemal Kayacan'nın bir kusuru olmadığını ortaya koymuştu. Olumlu sonuçların onu ne kadar mutlu ettiğini, duygulanarak gözyaşlarını saklayamamasında gördüm.

Trabzon Milletvekili olmasını kutladığımda başarılı olmaktan başka amacı olmadığını söylemişti. Bir gün Ecevit ne zaman kürsüye çıkıp konuşsa senin onun hakkında söylediklerinde ne kadar haklı olduğunu bir kez daha anlıyorum diyerek benim değerlendirmelerimin uygunluğunu belirtmişti. Gerçekçi idi. Sorumluluk duygusu güçlü idi. Hatır- gönül için konuşmuyor, doğru bildiğini söylemekten kaçınmıyordu.

Ankara - Atatürk Bulvarın, da Sefaretler Apartmanı'nda oturuyorlardı. Ailece karşılıklı görüşmelerimiz de oldu. Stajını benim yanımda yapan, askerlikten gelerek iyi bir avukat olan Tevfik Kavuncu ile tanıştırdım. Benim Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmemden sonra işlerini Tevfik Kavuncu izliyordu.

Birkaç kez de bana evindeki silah koleksiyonun açıktaki parçalarını göstermiş, hepsinin değerli yanlarını anlatmıştı. Yavuz zırhlısının güverte tahtalarından yapılmış bir zarf açacağını bana armağan etmişti. Vekâletnamesini ve mektuplarını saklıyorum Anayasa Mahkemesi Başkanlığın, da ziyaretime geldiğinde mutluluğunu açıklayan güzel sözlerini hiç unutmuyorum. Kimseyi incitmez, yanlış anlaşılmaktan kaçınırdı. Eşine, çoçuklarına ve torunlarına düşkünlüğü, yurtseverliğinin ve mesleğine düşkünlüğünün kanıtlarından birisi idi.

Ülke sorunlarına ilgisi yürekten çözümler için inceliyor, araştırıyor, görüşler alıyor, tartışıyordu. Kimi cumartesi günleri önceki Adalet Bakanlarından Mehmet Can, Cüneyt Gökçer, Orhan Çalışla buluşup söyleşiyorduk. İstanbul, a taşındıktan sonra aralanan görüşmelerimiz telefon, mektup ve kartlarla aramızdan ayrıldığı güne kadar sürdü.

Yazılacağı zaman her şey anımsanamıyor. Dostlukların renkli anıları insanları ayakta tutan güçlerin önemli bölümünü oluşturuyor. Kemal Kayacan'ın övgüyle sözü edilen komutanlığı benim büyük beğeniyle izlediğim insanlığının, yurttaşlığının, Atatürkçülüğünün meslek dilimidir. Her yönüyle her zaman örnek alınacak ve anılacak bir değerdir. Anısı önünde bir kez daha saygıyla eğilerek yürekten anıyorum.

29-Temmuz 2008-Ankara

Yekta Güngör Özden
Anayasa Mahkemesi önceki Başkanlarından


Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com