Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

EFSANE KOMUTAN ORAMİRAL KEMAL KAYACAN

İsminin önüne tüm mükemmel sıfatların yakıştığı müstesna bir askerdir, Devlet Adamıdır benim sevgili Komutanım.

Mükemmel sıfatları eklemeden, büyüğünden küçüğüne herkes ondan bahsederken sadece KAYACAN der, böylece herkes bu efsane insanı kendine daha da yakınlaştırır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine başladığında bende Kurmay Albay olarak, Harekât Başkanlığı Harekât Daire Başkanı görevinde idim. Görev icabı çok kayın ilişkilerimiz oldu.

Komutanımız bu göreve başladığında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhındaki Personel, Harekât, Lojistik vs. tüm Başkanlara yapmak istediği projelerin başlıklarını içeren birer dosya verdi. Hareket Başkanlığına verilen dosyanın içinde, şimdi gururla izlenen Deniz Politikamızın temellerini ihtiva ediyordu. Harekât Başkanı Tümamiral Nejat SERİM'in yakın takibe aldığı bu projelerden aklımda kalan ve önemli olanlardan bazılarını sıralıyorum.

1. Deniz Kuvvetleri, Deniz Ticaret Filosunun mevcudiyeti nedeni ile vardır. Ülkenin Deniz Ticaret Filosu, Denizcilikle ilgili bütün konuları, Deniz Kuvvetleri Karargâhı tarafından yakinen incelenecek ve daima ilgilenilecektir.

2. Deniz İşleri Bakanlığı veya Deniz İşleri Müsteşarlığı kurulmasına çalışılacaktır.

3. Aksi istikamette seyir yapılan İstanbul Boğazı rotaları

4. Sahillerimiz, karasularımız kontrolsüzdür. Gümrükten sorumlu Bankanlığına bağlı gümrük muhafaza botları ile sahillerimizde, karasularımızda Asayişin sağlanması mümkün değildir. En kısa zamanda Sahil Güvenlik Komutanlığı kurulmasına başlanacaktır.

5. Kendisinin Deniz Kuvveleri Başkanlı sırasında kurduğu Amfibi Tabur, Alay seviyesine çıkarılacaktır.

6. Sayılı adette AB – 212 Helikopterlerinden olan Deniz Havacılığı güçlenecek, Deniz Karakol Uçakları alınacaktır.

7. Deniz altılar ve Muhriplerin yurt dışında onarımlarına son verilecek onarımlar kendi tersanelerimizde yapılacaktır. (Tüm başkanlıklarla ilgili proje)

8. Çıkarma filosu güçlendirilecektir FOÇA'da çıkarma gemileri için bir üst geliştirilecektir.

9. İzmir Körfezi Sanayi Tesisleri İnşaat ve Tevsii'nin disipline edilmesi.

İki seneden bütün bu projeler realize edilmiştir. KAYACAN genç bir Kurmay Subayken Kuvvet Komutanı olacağına inanmış ve yapmayı istediği her şeyi not etmiş gibi geldi bana. Bende komutanımdan aldığım ilhamla bu tarihten itibaren ( ilerleme imkânım olursa) proje dosyalarımın hazırlığına başladım ve Deniz Kuvveti Komutanı olduğumda aynı sistemi uyguladım.

Sevgili Komutanımın Deniz ile Deniz Kuvvetleri ile Deniz Ticaretinin, eğitiminden, balıkçılığından, gemi inşasından, süngerciliğe kadar her konuya vakıf idi. Meslek hayatımda örnek aldığım Komutanlarımdan birisidir.

Enteresan birkaç olaydan bahsetmek isterim.

Cumhurbaşkanı merhum Fahri KORUTÜRK'E Deniz Kuvvetlerindeki gelişmeleri göstermek için Kuzey Ege'de atışlı bir gösteri tatbikatı hazırladık, Temmuz 1974'te. Cumhurbaşkanı ve Muhterem Eşleri, Genel Sekreteri Büyükelçi BAYRAMOĞLU ve Muhterem Eşleri ile Başyaver bu tatbikata katıldılar. Komu tanım'da refakatine Emir Subayı Alb. Turgut GÖKDENİZ ve beni aldı. Başarılı bir gösteri tatbikatından sonra misafirlerimizi yanılmıyorsam Ayvalık'tan yolcu ettik. Bizde komutanın arabası ile Çanakkale'ye geldik. Yolda, Komutanım " Vural Bahriyenin Osmanlı'dan kalma bir geleneği vardı. Seyir halinde bir harp gemisine bir bayan alınmaz uğursuz sayılır. Batıl itikadım yok ama bunu şimdi hatırladım. İnşallah hayırlı işler olur." Demişti. Tatbikata işritak eden üç muhrip Kuzey Ege'den Mersin'e itikâl etti. Muhriplerden biride TCG KOCATEPE idi. 21 Temmuz 1974'te Kıbrıs harekâtı başladı. Kim ne derse desin benimde görev aldığım Kıbrıs harekâtı çok başarılı bir harekâttır. Komutanımın, planlama direktifi incelikleri, aldatma harekâtı gibi konulardaki maharetine cesaretine hayran olmuştum.

ÇANAKKALE'YE geldiğimizde Boğaz Komutanı Merhum Komutanım o zamanki rütbesi ile Tümamiral Fahrettin İÇMEZ harika bir istakoz yaptırmıştı. Meğer KAYACAN Komutanımızın istakoz, karides gibi kabuklu deniz havyalarına karşı alerjisi varmış, teşekküre etti yemedi. Onun yemediğimi bizler yedik.

Donanma Komutanı idim. 29 Temmuz 1992 akşamı İstanbul'da iken acı olaydan hemen haberim oldu. Evine eşimle birlikte derhal gittim. Yerdeki ve duvardaki kan izlerinden mel'un teröristle yaralı yaralı boğuştuğu izlemini edindim. Yürekli idi. Cesaretini bir kez daha göstermişti.

Sevgili Fatoş keşke yazılarımızı bir iki sayfa ile kısıtlamasaydınız. Ben, şuanda nurlar içinde yatan komutanımızın her yönü ile ilgili anılarımı bir kitap haline bile getirebilirim.

Vural BAYAZIT
E.ORAMİRAL
15.DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI


Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com