Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
KAHRAMANLAR UNUTULMAZ!

Sayın Fatoş KAYACAN, Kendisini hemen hemen hergün ,kahraman şehitlerimizle ismen andığım ve ruhuna Fatiha okuduğum babanız KEMAL KAYACAN için bir kitap yazma fikri, gerçekten çok anlamlı ve faydalı bir düşünce İnşallah gerçekleştirirsiniz.

Rahmetli babanız Oramiral rütbesinde iken, ben daha teğmen idim ve aynı karargâh veya komutanlıkta birlikte çalışmak mutluluğuna erişemedim. Fakat kendisinin geniş vizyon sahibi bir komutan olduğunu benim gibi özellikle tüm deniz piyade sınıfı subaylar her fırsatta dile getirir. Çünkü

DENİZ PİYADE SINIFI'NIN CUMHURİYET BAHRİYESİ'NDE İLK DEFA KURULMASINDA, GELİŞTİRİLMESİNDE VE ÇIKARMA FİLOMUZLA BİRLİKTE 1974 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTINA HAZIRLANMASINDA EMEĞİ GEÇEN VE İSMİ İLK BAŞTA ANILMASI GEREKEN BİR KOMUTANDIR. KISACA ÖZETLEMEK GEREKİRSE ONUN İLERİ GÖRÜŞLÜLÜĞÜ SAYESİNDE ÇIKARMA GEMİ VE BİRLİKLERİ TÜRKİYE'NİN MİLLİ MENFAATLERİ VE İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA 1974 KIBRIS HAREKÂTINDAN ÖNCE DAHA 1964 YILINDAN İTİBAREN TESİS VE ORGANİZE EDİLMEYE BAŞLANMIŞ VE BU SURETLE 1974 SENESİNE KADAR HAREKÂTA HAZIR HALE GETİRİLEBİLMİŞTİR. BU VİZYON OLMASAYDI BİZ KIBRIS'A, O GÜNKÜ ŞARTLARDA ÇIKAMAZDIK.

Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay K.lığı KIBRIS Barış Harekâtı müzesinde rahmetli Ora. Kemal KAYACAN’IN büyük bir fotoğrafı ve kendisinin bu müzeye hediye ettiği düşmandan ele geçirilen bir silah bulunmaktadır. Bu iki obje birlikte müzenin en anlamlı objelerinden olup varlıklarıyla;

DENİZ PİYADELERİ'NİN KURUCU KOMUTANA ŞÜKRANLARINI, KOMUTAN'IN İSE DENİZ PİYADELERİ'NE VERDİĞİ GÖREVİ BAŞARI İLE YERİNE GETİRDİKLERİ İÇİN TEBRİK VE TAKDİR HİSLERİNİ İFADE ETMEKTEDİR.

Komutanımızın ölümünün 16.yılında anma töreninde İstanbul dışında olmam nedeniyle gelemiyorum. Fakat başta da ifade ettiğim gibi kendisini her gün diğer şehitlerimizle birlikte rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vesileyle eşim Gönül ve ben size çalışmalarınızda başarılar diler, isteklerinizin her zaman emir telakki edileceğini bilmenizi isterim. Saygılarımla.

E. Tuğa. Ö. Vedat ERSİN

Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com