Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
KEMAL KAYACAN, benim için büyük insan, büyük komutandı. Kendimi çok şanslı hissediyorum, çünkü komutanla muhtelif yerlerde çok yakınında çalışma fırsatı buldum. Şüphesiz en güzel yıllar SAVARONA yıllarıydı. Komutan Dz. Kur. Yb. Kemal Kayacan, Ütğm. Orhan Serim. Savarona yıllarının çok renkli geçmesinin bir sebebi de, o devirde Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın deniz aşkıydı. Celal Bayar iç ve dış gezilerinde deniz yolunu tercih ederdi, Savarona onun da gözdesiydi. Buna bir örnek; sınır komşumuz Irak ziyaretini denizden yapmasıydı. Bu ziyarette Basra limanından Savarona ile başlamayı uygun görmüştü.

Savarona’nın Kayacan’lı döneminde ağırladığı Devlet Başkanlarını sayayım; Pakistan Devlet Başkanı, Bahreyn Şeyhi, Irak Kralı Faysal, Irak Kralı Naibi Abdülillah, Yunanistan Kralı Paul, Yunanistan Kraliçesi Feredrika, İran Şeyhinşahı Rıza Şah Pehlevi, İran Kraliçesi Süreyya, Yugoslav Devlet Başkanı Tito ve Eşi, Lübnan Devlet Başkanı Kanil Şemun, Libya Devlet Başkanı Bu ziyaret ve iade-i ziyaretlerde, 21 parelik top atışları, Çamariva gibi deniz protokolünün tefferruatlı kaidelerini de düşünürsek Sayın Kayacan için inanılmaz güzellikte anılar oldu.

Kemal Kayacan’ın hayatı denizi ve denizciyi sevmekle geçti. Meşhur Hamidiye Kahramanı Rauf Orbay’ı arar bulur, mihmandar gönderir, gemide ağırlamaktan zevk alırdı. Bu arada bir Ast subayın evinin kömür derdini dinler, halletmeye uğraşırdı. Çok iyi bir kaptandı. O tarihlerde Savarona’nın kazan suyu derdi vardı. Bir öğrenci gezisinde Marmaris’te hiç bir tesisi olmayan sahile gemiyi ağaçlara bağlayarak yanaştırmış, tatlı su aldırmıştı.

Savarona hatıraları anlatmakla bitmez. Seneler sonra kızı Fatoş, damadı Ertuğrul Hataylı evlenme yıldönümlerini Savarona’da yapmışlardı. Bunun için Savarona’yı kiralamışlar dostlarınr çok güzel bir şekilde gemide ağırlamışlar, Kayacan’a çok güzel bir Savarona hatırası ilave etmişlerdi.

Her rütbede çok iyi hizmetler yapmak için çırpınmış, en son Deniz Kuvvetleri Komutanı iken Kıbrıs zaferine katkısı ile hizmetlerini taçlandırmıştır. Emekliyken belli bir şikayeti olmadan kontrol için, dahiliye doktoruna beraber giderdik. Doktor muayeneden sonra "iyi" dese sevinçten, "kötü" dese kederden içmeye gidip anılarımızı tazeleyelim derdi. Bir seferinde hastanede işimiz çabuk bitti. Sabahın erken saatlerinde Kumkapı’ya gittik. Lokantalar sabah hazırlıklarındaydı. Personel karşılarında komutanı görünce, ağırlama yarışına girdiler. Büyüğünden küçüğüne kadar herkes tarafından sevilirdi. Kumkapı da olduğu kadar kral sofralarının da aranan insanıydı. Ailesi onun her şeyi idi. Ailesi için yapamayacağı hiç bir şey yoktu. Çok güzel yaşadı, zamansız ve talihsiz gidişi ile derin acılar bıraktı. Her şeyi ile çok güzel insandı.

Nur içinde yatsın.

Orhan Serim

Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com