Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

KUMANDANIM, ORAMİRAL KEMAL KAYACAN

 • 1968 yılı Temmuz ayı sonlarında, Donanma Komutanımız Oramiral Kemal Kayacan beni çağırdı. O sırada ben, Dz.Gv.Kd.Yzb. Rütbesi ile, T.C.G. Alp Arslan muhribinin ikinci komutanı idim. "Evladım İKİZ, ülkemizin çıkarları gerektiğinde, deniz aşırı harekât yapacak birliklere ihtiyaç duyabilir. Sana bu konuda görev vermeyi düşünüyorum." Diyerek; benim görüşümü sormuştu. "Böyle bir görevden şeref duyarım." Cevabım üzerine; 1 Eylül 1968 tarihinde I.Amfibi Dz. Piyade Taburu'nun kuruluşunu, gönüllü olarak komutanlık görevi ile deruhte ettim.

 • Güzel Kıbrıs'ta 1963 ve 1964 yılları olaylarını yaşayanlar ve Başkan Johnson'un mektubu ile 1967 olaylarına tanık olanlar; artık Türkiye'nin kendi savunma gücünden başka, hiçbir güce güvenemeyeceklerini çok açık ve net şekilde görmüşlerdi.

 • Çağdaş bir Çıkarma Filosu ile Amfibi Birlikleri de kapsayacak; bir Çıkarma Filosu Komutanlığı için, uygun bir bölge aranıyordu. Foça, 1967 yılında Ankara'da bir kış gecesinde; Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Cemal TURAL ile, Dz.K.K. Kurmay Başkanı Koramiral Kemal KAYACAN tarafından kararlaştırıldı. Gerekli emirde, hemen ertesi gün TURAL imzası ile çıktı.

 • Büyük bir inanç, özveri ve ileri görüşle; milli olanaklarımız içinde çok büyük maddi ve manevi güçlüklere rağmen, Dz.K.K. Oramiral Necdet URAN (1961-1968), ve Dz.K.K. Oramiral Kemal KAYACAN ile Teknik Daire Başkanı Tuğamiral Vedii BİLGET, çağdaş bir Amfibi güç için, örnek bir mücadele ve işbirliği sergilediler.

 • 1972 Temmuz ayında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Memduh TAĞMAÇ, kuruluşu örnek bir şekilde gerçekleştirilen I.Amfibi Dz.Piyade Taburu'nu, bilemediğimiz nedenlerle tümüyle feshediyordu. Oramiral Kemal KAYACAN, Dz.K.K.olunca, yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Faruk GÜLER'den derhal; yeniden onay almış ve Amfibi Dz.P.Alayı'nın kuruluşuna olanak sağlamıştı.

  İLK DALGA İLE ÇIKACAK BİRLİK:

 • Kıbrıs Barış Harekâtı'nda, Dz.K.K. Oramiral Kemal KAYACAN; Amfibi Dz.P. Alayı'nın Kıbrıs'a ilk birlik olarak; birinci dalgada çıkması için de, çok inançlı ve örnek bir mücadele vermişti. Misli az bulunan, çok başarılı çıkarma harekâtının; en büyük pay ve onuru da onundur…

 • 18 Temmuz 1974 Perşembe gecesi Mersin'deki Çıkarma Birlikleri Komutanlığı brifing salonunda, harekâtın kaderi ile ilgili bazı kararlar almıştı. 2.Ordu K.Orgeneral Suat AKTULGA, Genelkurmay Başkanlığı'na daha önce bir teklif getirerek; nihai hedef Lefkoşa'ya 15 km. uzaklıkta olan, Girne kıyılarından çıkarma yapılması için onay almıştı. İlk çıkarma plajı, Boğazköy ve Magosa arasındaki akademik plajlardı ve Lefkoşa'ya uzaklık 70 km. idi.

 • Girne'nin batısında seçimi istenen Çıkarma Plajı için; Çıkarma Gemileri Komodoru seçkin asker Dz.Gv.Kur. Albay Ahmet ÖZÖN'le birlikte; PLADANİ ÇIKARMA PLAJI için mutabık kaldık ve sonucu Komutanlarımızın görüş ve onaylarına arz ettik.

 • Yunanlı ve Run ilgililer, bizleri ilk olarak seçilen Boğazköy-Magosa çıkarma plajlarında bekliyorlardı. [Tek çıkarma plajına çıkacağımız için] düşmanı yanıltabilmek amacıyla "SAHTE KONVOY" yanıltma-aldatma harekâtı için, ısrarla istekte bulundum. Brifing için Mersin'e gelmiş bulunan Dz.K.K.Harekât Dairesi Başkanı Tümamiral Nejat SERİM, önceleri olanaklarımızın çok belirli oluşu nedeniyle bunu uygulayamayacaklarını söyledi. Israrlarım karşısında, onun da onay ve değerli katkılarıyla; Boğazköy-Magosa çıkarma plajlarına uygulanan SAHTE KONVOY Harekâtın kaderinde etkili oldu. Pladani çıkarma plajına baskın tarzında çıkarak, kıyı başını zaiyat vermeden tutuşumuz sağlandı..

 • Yunan Parlementosu 1977 yılı Ocak ayında konuyu tartışmış ve Yunanistan Savunma Bakanı'nın Averof; Muhalefet Milletvekillerinin Parlemento'ya getirdiği "Türklere Kim Yardım Etti?" iddiasını; "Elimizde böyle bir delil yok." diye cevaplamıştı.

  ASİL MİLLETİMİZİN GURURU:

 • Dz.K.K.Oramiral Kemak KAYACAN 7 Ağustos 1974 tarihinde "Asil milletimizin gururunun dünya kamuoyu önünde savunulmasının bir gereği olan; Kıbrıs Barış Harekâtı'nda emrindeki Amfibi Alay ile, çok öenmli bir görev başardın. Seni ve bütün evlatlarımı kutluyorum." diyordu.

 • 25 Ağustos 1974 tarihinde Kuvvet Komutanımız "Alayın Türk Deniz tarihine yeni bir sahife ilave etmiştir. Sizlerle kurucunuz olarak ben bütün Bahriye iftihar etmekteyiz." Mesajı ile, bizleri büyük bir içtenlik ve gurur ile kutluyordu..

  VEFA DOLU ANILAR:

 • 1979 Temmuz ayında, E.Oramiral Kemal KAYACAN anılarını büyük bir içtenlikle şöyle yansıtıyordu. "Terfii'lerim oldu. Büyük Kumanda kademelerinde bulundum. Fakat en büyük sevimcim, Kıbrıs'a ilk çıkan birliğin yıllarca takım-takım, bölük-bölük hazırladığımız Deniz Piyadeleri oluşudur. Hayatımın en büyük armağanı da, bu Levent'lerin ilk elde ettikleri Rum silahını bana armağan etmeleridir. Koleksiyonumda çok özel bir yeri olan bu silahı, çok aziz bir hatıra olarak saklayacağım.." (Yıllar Boyu Tarih-Temmuz 1979-Sayı 7)

  BİR 20 TEMMUZ'DA, ÇANAKKALE'DE:

 • 19 Temmuz 1976 tarihinde, Kumandanımız E.Oramiral Kemal KAYCAN, eşi Feriha Hanım ve kızları Fatoş Hanım ile beraber; bir 20 Temmuz'da bizlerle beraber olabilmek amacıyla Çanakkale'ye gelmişlerdi. Bu vefa dolu, soylu davranış; aziz silah arkadaşlığımızın en unutulmazlarından biri idi. Ailem, ben ve Çanakkale Deniz Piyade Birlikleri'nin tüm personeli sevinç ve gururla dolduk..

  KIZIMIN NİKÂH VE DÜĞÜNÜNDE:

 • 19 Aralık 1991 tarihinde kumandanım KAYACAN, çakır gözlü, güzel kızımın nikâh ve düğün törenlerine zarif eşleri Feriha Hanım ile beraber şeref konuklarımız olarak onur verdiler. Ayrıca, kızımın nikâh şahidi olmak lütfunda da bulunarak, tüm davetliler ile bizleri, bir kez daha fethettiler.

  KUMANDAN KEMAL KAYACAN AMİRALLERİMİZ KOLAY ÖLMEZLER!..

 • 29 Temmuz 1992 tarihinde, Uzakyol Kaptanı olarak çalıştığım gemi ile; İspanya'nın Sagunta Limanı'nda tahliye yapıyorduk. Eşimle yaptığım telefon görüşmesinde, son derece üzücü, alçakça yapılan saldırıyı öğrendim. Olayın hem e bir Temmuz ayında vukuu beni çok üzdü, şaşırttı ve düşündürdü. Sagunta'da İspanya'nın en uzun ve güzel plajları uzanır. Bu plajlara "Kemal KAYACAN amirallerimiz kolay ölmezler. Yavuz Çıkarma Plajı ve Amfibi Dz.P. Alayı; seni hep anacaktır…" diye yazarak, avunabilmeye çalıştım.

  KİTABIMDA, O UNUTULMAZ GÜNLERİ; BÜYÜK BİR COŞKU VE İÇTENLİKLE YANSITABİLMEYE ÇALIŞTIM:

 • Üstün Kumandanlık vasıfları, ön görüş ve yaratıcılığı yanında; çehresinde hiç eksik olmayan tebessümü, engin hoşgörü ve duyarlılığı ile, Kumandanımız KAYACAN; bir vefa ve gönül abidesi, seçkin bir silah arkadaşımızdı. Kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Amfibi Taburlara sık sık gelerek, bizlere şevk ve güç katar; gönüllerimizi alırdı.

 • Yaşamımız boyunca; kendilerine saygı, bağlılık ve daimi en iyi dileklerimi hep iletebilmeye çalıştım. Kendilerini ziyaretlerimde "Sen, benim yüzümü ak ettin…" diyerek, beni büyük bir sevgi ve içtenlikle karşıladı.

  BİR ADA,
  BİR DAVA, İ.NEŞ'ET İKİZ
  BİR SAVAŞ.

  ALFA yayınları; kitabımda, o müstesna günleri tarihi, duyarlı ve bilimsel yönleriyle yazabilmeye çalıştım.

 • 30 Ağustos 1957 subay çıkışlı sınıfı seçkin silah arkadaşım Dz.Yük.Müh. Ergin ÖZER'le birlikte çok sevdiğim ve takdir ettiğim bir sınıftır. Bu vefakâr silah arkadaşlarım, mezuniyetlerinin ellinci yılında; 30 Ağustos 2007 tarihinde subay çıkan Deniz Teğmenleri'ne benim kitabımı armağan etmek lütfunda bulundular. Bu yaşamım boyunca, kazanmış olduğum bir diğer en büyük onur ve sevinçtir.

  LEVENT KOYUNDA:

 • İzmir'in Foça İlçesindeki Levent koyunda bugün, Çıkarma Filosu Komutanlığı ile Amfibi Dz.Piyade Tugayı; örnek bir şekilde yerlerini almıştır. Silahlı Kuvvetlerimizin bu seçkin birlikleri; Yavuz Çıkarma Plajı ile, Gülcihan ve Levent koylarına vuran dalgalar; bana denize aşık, çağdaş ve vatanperver bir kumandan olan, rahmetli Oramiral Kemal KAYACAN'ı yansıtır... Aziz şehitlerimizi, merhum kumandan ve silah arkadaşlarımızı; bir kez daha rahmet ve şükranla anarken, muhterem ailelerini de saygıyla selamlıyorum..

  İ.NEŞ'ET İKİZ
  Gazi Dz.Gv.Albay (E)
  20/07/1974
  Amfibi Dz.P.A.Komutanı


 • Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com