Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Sayın Komutanımız Rahmetli Kemal Kayacan ile ilişkilerim.

Rahmetli Babam, gemi personeli içinde birçok subayı çok severdi ama Kemal Kayacan Teğmen iken, “Bana bak oğlum, Kemal Teğmen benim büyük oğlumdur, sen de onun küçük kardeşisin ona göre onu bir ağabey gibi sev, ileride çok önemli bir komutan olacaktır. Sende görürsün ve beni hatırlarsın!” demişti. Gerçekten bütün meslek hayatım boyunca Sayın Komutanımla bir ağabey kardeş şeklinde yaşamımızı sürdük. Tabii askerliğin verdiği sevgi ve saygıyı daima göz önünde tuttuk.

Ben Heybeliada’da ortaokulun son sınıfında iken ve Deniz Lisesi’ne ilk girdiğimin senelerde, bugün iç liman dediğimiz okulun doğu tarafındaki mendirekler, o tarihte bu günkü gibi değildi. Okul kendi imkânlarıyla mendirek inşa etmiş ve bir de mendirek içine küçük gemilerin yanaşacağı iskele yapılmıştı. O senelerde İtalya’dan aldığımızı hatırladığım 3 adet hücumbot alınmıştı. Doğan, Martı, Denizkuşu adları verilmişti. İşte o hücumbotlardan bir tanesinin Komutanı Kemal Kayacan’dı. Eğitim ve atışlar için okulun iskelesine gelirler, bende o zaman kendisini ziyaret eder, gemisini birlikte gezerdik. Gemisini çok sever ve iyi de kullanırdı. Giriş çıkışlarını iskeleye yanaşmalarını hayranlıkla seyrederdim.

Ben Ayancık Gemisinde Harekât Subayı olarak görev yaparken Komutanımız Deniz Kurmay Binbaşı Şemsi Bargut idi. Ayvalık Gemisi’nin Komutanı da Deniz Kurmay Binbaşı Kemal Kayacan’dı. Burada da eş gemilerde görev yapmıştık. Bu vesileyle sık sık görüşürdük.

Bu arada yakın dostumuz ve eski Bahriye Nazırı’nın oğlu olan Bülent Eryavuz, (Kemal Kayacan Komutanımız’ın Damadı Ertuğrul Hataylı) ile Hatko Şirketler grubunda beraber çalıştıkları süre içinde "Yavuz Havuz" konusunda ona önemli bilgiler verdi. Hala orijinali Ertuğrul Bey’dedir.

Daha sonra, Gemlik Muhribi Komutanlığını teslim aldım. Rahmetli Komutanımız da, bundan 5 sene evvel Komutanımdı. O zaman da yine sık sık görüşürdük. Ben Komutan olduğum zaman kendileri Washington Deniz Ateşeliği’nden yeni dönmüş ve Donanma Komutanlığı’nda Kurmay Başkanı idi. Sonra 1961’de Mayın Filosu Komutanı oldu.

Ben 1973 yılında Deniz Eğitim Komutanı olduğum zaman, Kuvvet Komutanımız yine merhum Oramiral Kemal Kayacan idi. 1973 yılında Deniz Harb Okulu ve Lisesi’nin kuruluşunun 200.üncü yılı olup, Kuvvet Komutanımız’ın büyük destek ve girişimleriyle, o seneki kutlamayı dünya çapında bir kutlama şeklinde yapılmasını sağlamıştı. Ve bize de bu büyük kutlamaya göre hazırlanma emrini vermişti. Biz de elimizden gelen bütün gayretlerimizle törene hazırlanmış ve okul önüne gelen yaklaşık 12 adet yabancı harp gemisi ile çeşitli törenler, anı pulları v.s. ile kutlamış olduk. Kendilerini şükranla hatırlıyorum!

1974’de Kuvvet Komutanımız yine Oramiral Kemal Kayacan’dı. Aynı yıl içinde Birinci ve İkinci Kıbrıs Harekâtı gerçekleştirildi. Bu harekat hakkında yazılı birçok doküman var. Arzu edilirse bu dökümanlardan ve yazılmış olan kitaplardan daha geniş bilgiler de alınabilir. Son derece başarılı gerçekleştirilen bu harekatta Kocatepe Muhribi maalesef hava taarruzu sonucunda derin yara alarak batırılmıştır. Kocatepe’nin batışından sonra kurtarılan personele yapılan işlemler ise, çok iyi değerlendirilmiştir.

E.ORAMİRAL NEJAT TÜMER

Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com