Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

1953 yılı haziran ayında harekât okulunu bitiren Deniz Harp Okulu 1951 mezunu Deniz Teğmenleri, Savarona okul gemisi ile 1 ay sürecek Ege ve Doğu Akdeniz sahillerini içeren bir deniz tatbikatına cıktı. Çok önemli deneyimler kazandığımız bu tatbikatta, İzmir Limanında, gemi halka gezdirildi, büyük coşku gözlendi. Diğer Deniz Teğmenleri gibi bende bir arkadaşımla, beyaz üniformamızla İzmir'i gezmeye cıktık. Savarona Konak önünde açıkta demirli idi.Çok güzel bir semt olan Karşıyaka'yı dolaştık,geminin kalkmasına yakın,konak meydanına doğru yola çıktık.Akşam trafiğinde sıkıştık,taksiler,otobüsler ilerleyemiyor geminin kalkış saati yaklaşıyordu.,sıkıntıdan sinirlerimiz bozuldu.Geminin kalkmasına 5-10 dakika kala konak meydanına vardık.Birde ne görelim! Savarona motorlarını açmış, demir alıyor! Gemisini kaçıran Deniz subayı fıkra konusu olur ve disiplin cezasının kenarına gelir! Ağlamaklı bir yüzle koşarak motorlu bir balıkçı teknesi bulduk, cebimizdeki bütün paraları verdik. Geminin yanına geldiğimizde, Savarona demirini almıştı, fakat makinelerini çalıştırmadan sessizce duruyordu. Bozdaya açılan bir kaportadan tırmanırken yukarı doğru bakınca ne göreyim! Gemi Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Kemal KAYACAN aşağıya bakıyor yan gözle bizi izliyordu. Biz içeri girince gemi hemen ilerlemeye başladı.

Kamarada bekledik! "Komutan bizi çağırtacak, bağıracak, tenkit edecek, disiplin cezası verecek, hiçbir limana çıkartmayacak ve bizi okul idaresine rapor edecekti."

Bu üzüntü ve beklenti içinde tüm tatbikat gezisi bitti. Heybeliadaya döndük. Komutan KAYACAN bizi hiç çağırmadı, okula da yazı ile rapor etmedi. Bizi üzüntümüzü ve mahcubiyetimizle baş başa bırakarak, unutulmaz bir ders verdi. Onu hep saygı ile anıyorum.

ORAMİRAL İRFAN TINAZ
Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com