Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

(Emk) Oramiral Kemal KAYACAN

Komutan Amiralim ile ilk karşılaşmamız, 29 Ekim 1953 tarihinde Cumhuriyetimizin 30. yıl dönümü maksadıyla Ankara'ya gönderilen Dz. K.K.lığı Deniz Alayı'nda Takım Subayı olarak görev aldığımda gerçekleşti. Kendisi Dz. Kur. Yarbay rütbesinde idi ve teşkil olunan Deniz Alayı'nın Alay Komutanı idi. Bu vesile ile ilk defa o müstesna Komutan ile tanışma imkânını bulmuştum. O tarihte ben de Dz. Teğmeni rütbesinde idim.

Devam eden yıllarda da muhtelif defalar karşılaşmıştık.

1962–1963 yıllarında TCG KEREMPE'nin Komutanlığını yaptığım sürede kendisi Mayın Filosu Komutanımız idi. Bu beraberliğimizde, bir Komutanın nasıl olması gerektiğini bizlere hareketleri ile yansıttı. Çünkü o müstesna kişi, Komutanlığa çok değer verirdi. Hiç unutamadığım bir sözü vardı:

"Herkes yükselir, rütbe alır ama herkes Komutan olamaz."

Bu sözlerini hayatım boyunca hiçbir zaman unutamadım ve o sözler beni yaşattı.

Amiralimin emrinde komutan olarak çalışmak, bizlere hem gurur ve hem de bilinçli bir tecrübe kazandırdı. Amiralim, her yönü ile astlarına örnek bir Komutan idi.

1965 yılında Güney Deniz Saha Komutanlığı'na katıldıklarında, beni de Emir Subayı olarak atamışlardı. Ancak kendi isteğim doğrultusunda bu görevden kısa bir süre sonunda başka bir göreve atanmıştım. Birlikte olduğum sürede kendilerinden çok şeyler öğrendim.

1973 yılında Japonya'dan alınacak olan TCG ERTUĞRUL'da Komutan olarak beni görevlendirmişlerdi. Bu, benim için çok onur verici bir görev idi. 01 Haziran 1973 tarihinde TCG ERTUĞRUL'u teslim aldığımızda, Yokosuka Limanında çok zor durumlar yaşamıştık. Bu olaylar beni menfi yönde bir hayli etkilemişti, o kadar ki görevden ayrılmayı dahi göze almıştım. Ancak binlerce mil öteden yaşadıklarımızı hisseden Amiralim, Komutan olarak yazdığı bir mektupla (Hala saklarım) bizleri o kadar etkilemiş ve destek olmuştu ki, unutamam. İşte o zaman Komutanlığın ne olduğunu daha iyi anlamıştım.

Bütün bu müşkülata rağmen TCG ERTUĞRUL ile çok fevkalade bir seyir yaparak yurda intikal etmiştik. Gölcük'e intikalimizde Komutan Amiralimin "Hoş geldiniz Ergün Albayım" deyip teşekkür edişini asla unutamam.

Ama ne yazık ki bu büyük Komutan yıllar sonra haince katledilecekti. Ölüm haberi beni ve sevenlerini çok üzmüştü.

Allah taksiratını affetsin.

Allah rahmet eylesin.

Ruhu şad olsun.

Mekânın Cennet olsun Komutanım.

Ergün ÇAKIRER
(Emk) Gv. Kd. Alb.


Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com