Anasayfa Biyografi Hayatı Fotoğraf Galerisi Madalyalar ve Özel Eşyalar Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar
Kemal Kayacan Hakkındaki Yazılar

15.Ekim.2008

Geçmiş dönemlerde ve yıllarda "1 Temmuz günüydü Moda Koyu'nda donanmamızın gemilerinde .... (KİK) tabi ettiğimiz küçük teknelerle kürek ve yelken yarışları yapılırdı. O gün yapılan bu yarışların sonucunda TCG Ayvalık Arama Tarama Gemicilerinin .... Birinci olmuştur.

Bu münasebetle donanmamızın tarihi sancak gemisi olan (...) muharebe gemisinde o tarihlerde Donanma Komutanı olan Oramiral Şükrü Okan tarafından birinci gelen gemimiz Komutanı Kurmay Yüzbaşı Kemal Kayacan'a başarı ödülü olarak gümüş bir kupa ile birincilik flamamız verildi.

Bu merasime katılan herkesin büyük bir sevgi ve hayranlıkla izlediği genç yakışıklı gemi komutanı ile çok zarif eşleri hanımefendiyi bu süreyle ilk defa yakından tanımak onuruna sahip oldum.

Bana gelince meslek hayatımın uzun yıllarında ve her safhasındaki rütbe, mevki ve görevlerimde kendilerinden her zaman ilgi yardım ve destek gördüğüm bu çok değerli komutanımı rahmetle anıyor bütün aile fertlerine sevgi ve saygılarımı sunarım.


Sevgili ve Kıymetli Kızımız Fatoş Kayacan Hataylı,

Uzun yıllar muhtelif rütbe ve görevlerde emirleri ile çalıştığım ve onur duyduğum rahmetli şehit pederiniz Oramiral Kemal Kayacan büyüğümüz her bakımdan örnek alınacak çok değerli bir komutanımızdı.

Kendilerinden rütbe ve kıdemce o tarihlerde daha büyük olanlar bile ona duydukları sevgi, saygı ve hayranlıktan dolayı "Kemal Ağabey" derlerdi ve öyle hitap ederlerdi. O kendisinden küçük olanlarına ve bizler o günlerin genç subaylarına karşı ise sevgi ve şefkat dolu, eğitici, yol gösterici bir rehber ve büyüğümüzdü.
O ... Vatanına, Atatürk ve ilkelerine, denizcilik mesleğine, bahriyeye çok bağlı ve bizler için ideal bir komutandı.

Kendilerine karşı büyük sevgi ve saygı duygularımla bağlı olduğum komutanımız ve muhteşem eşleri

E.Oramiral Arif Akdoğanlar


Copyright | 2010 | www.kemalkayacan.com